Інформація щодо загибелі зубра


До уваги природоохоронної та наукової громадськості. 
У зв’язку з численними точками зору, висловленими в ЗМІ, щодо загибелі зубра в приватному мисливському господарстві (на території ТЗОВ «Майдан мисливський»), з метою упередження виникнення спекулятивних маніпуляцій, надаємо фаховий коментар.
8 лютого 2018 року співробітниками парку спільно з представниками громадськості та екологами на території ТЗОВ «Майдан мисливський» було виявлено мертвого зубра. Мертву тварину виявлено на території, що межує з територіями парку.

Попередньо, в січні 2018 року працівниками державної служби охорони КНПП «Цуманська пуща» спільно з працівниками користувачів мисливських угідь виявлено травмованого зубра.

Під час зимового сезону 2017-2018 років проводився облік ратичних тварин і, зокрема, зубрів за слідовими доріжками на снігу з метою визначення реальної чисельності та стану популяції зубра. Крім того, проводилось візуальне обстеження підгодівельних майданчиків Звірівського та Муравищенського лісництв. За характером слідової доріжки, яка лишалась після травмованої особини, було зроблено висновок про травму кінцівки. Причина і характер травми на той час була невідомою.

Впродовж січня 2018 років здійснювався моніторинг пораненої тварини з метою нагляду за її станом та контролем за шляхами її переміщення, про що повідомлялося на сайті парку: http://knpp.com.ua/…/KIVERTsIVSKYI%20NPP%20%C2%ABTsUMANSKA%…!

За умов байдужості державних контролюючих органів, працівники парку сприяли у доставці ветеринарної служби району на територію приватних мисливських угідь; координували дії ветеринарів, співробітників Держекоінспекції у Волинській області та управління екології Волинської ОДА. Проте, на той момент хвора тварина не підпустила людей на доступну відстань, а плями крові, що були виявлені на її слідовій доріжці, були інтерпретовані присутніми як наслідок прориву абсцесу. Виходячи з коментарів ветеринарів, що були присутні на місці подій, в наслідок кровотечі і виходу гною стан тварини покращав, що сприяло її інтенсивному рухові.

Нажаль, 8 лютого, під час чергового експедиційного моніторингового виїзду був виявлений мертвий зубр, а також численні сліди життєдіяльності, нещодавно залишені стадом зубрів зовкрема і хворою особиною. Також, було знайдено місце сутички у вигляді поламаних і обдертих гілок впалого дерева. Припускаємо, що бійка в стаді сталася через ігнорування та відторгнення стадом хворої тварини, яка до останнього моменту намагалася триматися поруч зі своїми одноплемінниками і інтегруватися в стадо. Припускаємо, що саме ця бійка стала «фінальним акордом» в житті величної тварини…

Нажаль, закони зграї і принципи природнього добору часто йдуть всупереч намаганням людини зберегти рідкісний охоронюваний вид, особливо коли йдеться про хворого індивіда.

Ввечері того ж дня були складені відповідні акти і проінформовано обласну ветеринарну службу, досягнуто домовленості про доставку спеціалістів-патологоанатомів, а також відповідних державних служб та постійних користувачів мисливських угідь.

За результатами експертизи, проведеної 9 лютого спеціалістами Волинської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, зроблено висновок, що смерть тварини наступила від септичного процесу внаслідок розлитого гнійного запалення правого скакального суглобу з явищами лізису на фоні загального виснаження організму.

Після встановлення причин загибелі тварини, занесеної до Червоної книги України, та відсутності заперечень від комісії проти відбору парком зразків для подальших досліджень (особисто в. о. директора ТЗОВ «Майдан мисливський» Миколайчука І. М) було поставлено до відома представників Мінприроди України (заступника директора департаменту заповідної справи та екомережі Матвеєва С. Р. та начальника відділу тваринного світу Домашлінця В. Г.). Після цього прийнято та зафіксовано актом рішення про відбір зразка у вигляді голови загиблої тварини для подальших досліджень та відповідального зберігання в організаціях, що входять в науково-технічну раду парку з подальшим отриманням дозволу від Мінприроди України на можливе переміщення вищезазначеної частини тіла загиблої тварини і передачі до фондової колекції парку (згідно п. 1.4 та 3.8. інструкції про порядок видачі дозволів на добування (збирання) видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, затвердженої наказом Мінприроди України від 1 лютого 1993 р. №3 зі змінами).Догори