У Цуманській пущі підтвердилось проживання двох стад зубрів


З метою визначення реальної чисельності та стану популяції зубра (лат. Bison bonasus) на території Ківерцівського району та на виконання окремого доручення Мінприроди України від 08.02.2010 року №66-од щодо забезпечення збереження та відновлення зубра з інформуванням про результати проведеної роботи, адміністрація Ківерцівського національного природного парку спільно з Управлінням екології та природних ресурсів Волинської ОДА протягом січня 2017 року проводили обліки «Цуманської» субпопуляції кавказько-біловезької лінії зубра.
28-29 січня 2017 року було проведено підсумковий облік зубрів з залученням природоохоронних органів, громадських організацій та представників територіальних громад і журналістів. Зокрема, вагомий внесок внесли волонтери WWF в Україні - World Wide Fund for Nature (Всесвітній фонд природи), групою із 21 особи, які відгукнулися на запрошення національного парку. Загалом на обліку було понад 50 учасників. Методом прогону зубрів (фронтом до 3 км) на номери спостереження в районі урочища Юганів Звірівського лісництва (лісові квартали 23,24,25; 12,13,14) було обліковано стадо в кількості 9 особин, серед яких однорічне теля. Вдалося здійснити відео та фотофіксацію стада зубрів з різних місць спостереження, що дає підстави вважати їх здоровими та здатними до самовідновлення.
Згодом вся група обліковців здійснила піший перехід в урочище Німці Муравищенського лісництва (лісові квартали 36, 37; 23, 24, 25). В процесі переходу було виявлено сліди і місця ночівлі на снігу другого стада зубрів, яке тривалий час вважалось втраченим. Врешті-решт, знову використавши метод прогону зубрів в лісовому кварталі 36, було виявлено 7 особин зубра з телям віком до 4-ох років і здійснено відеофіксацію стада. Також в цьому ж кварталі по свіжих слідах було виявлено двох самців-одинаків, яких фіксували в акті обліку і в минулому році.
Таким чином, в результаті проведеного обліку в ДП «МГ «Звірівське» було зафіксовано 9 особин зубра, а в ТзОВ «Майдан мисливський» - 11 (з яких 2 перебувають постійно у вольєрі площею 208 га).
На жаль, є небезпека, що вищезгадані мисливські користувачі вчергове сфальсифікують державну статистичну звітність, а саме форму 2ТП-мисливство. Непідписання актів обліку червонокнижного зубра дає підставу Управлінню екології та природних ресурсів Волинської ОДА реально вплинути на погодження лімітів відстрілу мисливських тварин в даному природоохоронному регіоні.
Ця унікальна і рідкісна тварина потребує захисту і турботи, адже за останні 25 років популяція зубра істотно зменшилася і знаходиться на межі зникнення в Україні. Однією з головних причин є варварське браконьєрство. Тому, тільки спільними зусиллями усіх громадян ми можемо докорінно змінити ситуацію і допомогти нашим волинським велетням-зубрам!


Деталі у ФБ
Про зубра в Червоній книзі УкраїниДогори