Повзик (лат. Sitta europaea L.)


Повзик (лат. Sitta europaea L.) невеликий птах горобцеподібних. 
В Україні звичайний, широко розповсюджений, осілий і кочовий птах лісової і лісостепової смуг, а також північної частини степової смуги. Повзики віддають перевагу листяним або мішаним лісам, нерідко оселяються поблизу водойм, у міських парках чи старих садах.
Повзики – відмінні дереволази, що однаково впевнено рухається по стовбурах дерев як вверх, так і вниз головою (на відміну від дятлів, які можуть пересуватись лише вгору, опираючись на хвіст). 
Досліджуючи кору, він постукує дзьобом, як дятел, або засовує його в щілину, щоб розширити отвір або відколоти лусочку. Міцним дзьобом повзик може подрібнювати жолуді, хітинові покриви комах, утримуючи їх лапами, або вкладаючи в тріщинки кори. Повзик майже всеїдний.
Повзик гніздиться в дуплах дерев на висоті, зазвичай, не нижчій за зріст людини. Льоток повзик підганяє під свої розміри, замазуючи його глиною так, щоб ніхто інший не зміг протиснутись крізь отвір. Іноді для свого будівництва птах витрачає до четвертини кілограма міцного розчину. Якщо ж повзик займає шпаківню, то він замазує всі щілини між кришкою та стінами. Всі штукатурні роботи виконує тільки самиця. Дупло повзик вичищає. Будівельним матеріалом для гнізда слугують лусочки верхнього тонкого шару кори (частіше соснової), рослинні волокна та сухі листочки.
За пташенятами доглядають обоє батьків, приносячи їм їжу до 350 разів на день
Крім періоду розмноження та вигодовування пташенят, повзики тримаються поодинці, уникаючи зустрічі із собі подібними. Проте в період осінніх та зимових кочівель у пошуках їжі їх можна зустріти серед зграй синиць. 
Детальніше: http://pernatidruzi.org.ua/povzyk_sitta_europaea.html
Фото: Оксана Ралдугіна
Проєкт «Бьордвочінг – це круто» реалізується Ківерцівським НПП «Цуманська пуща» у партнерстві з громадською організацією «Чисте довкілля Волині» завдяки підтримці в рамках конкурсу грантів за проєктом «Участь в дії: практики взаємодії влади та громади», який впроваджується громадською організацією "Розвиток Волині" та фінансується в рамках Фонду підзвітності Міністерства закордонних справ Нідерландів.Догори