Одноденний пішохідний маршрут «До Городищенських дубів»


Загальна інформація

Піший маршрут проходить Ківерцівським районом Волинської області. Протяжність – близько 20 км.  Маршрут повністю проходить грунтовими та піщаними дорогами, під час дощів можливі підтоплення. Розпочинається в кінці села Гайове, закінчується в селі Городище. На маршруті зустрічаються як природні так і історико-культурні пам’ятки, зокрема, ботанічна пам'ятка природи  місцевого значення «Городищенські дуби», давньоруське городище XII – XIII ст., польське військове кладовище, пам’ятник та меморіал на місці спаленого під час Другої світової війни містечка Трохимбрід, місця боїв УПА, червоних партизанів та військ польської самооборони.


Маршрут

Початок - кінцева автобусна зупинка в селі Гайове

Об’єкт 1.  Старе польське кладовище

Об’єкт 2. Старий дерев’яний хрест-фігура

Об’єкт 3. Перехрестя доріг/вказівник урочищ

Об’єкт 4. Урочище Добра/боброва загата

Об’єкт 5. Урочище Софіївка (Трохимбрід)

Об’єкт 6. Величезний старий дуб

Об’єкт 7. Давньоруське городище та три вікових дуба

Завершення – автобусна зупинка в центрі с. Городище

 

Початок - кінцева автобусна зупинка в селі Гайове

Доїзд до початку маршруту на рейсових автобусах з м. Луцьк та м. Ківерці до кінцевої зупинки в с. Гайове. Як варіант, будь-яким рейсовим автобусом в напрямку смт Колки та від зупинки «Гайове» 3 км до старту маршруту.

Об’єкт 1.  Старе польське кладовище

Відстань від села Гайове – 1 км

GPS координати: 50.89976, 25.5951

Сьогодні про давню польську колонію Пшебраже (нині – Гайове Ківерцівського району) нагадує лише польське військове кладовище. Воно було відновлено у 2004 році зусиллями польської влади. Розташоване при дорозі за селом Гайове біля самого лісу. Тут поховані як мирні місцеві жителі різних національностей, так і військові, які загинули в часи II Світової війни та українсько-польского конфлікту. У ті часи село було центром польської самооборони, де зосередилось, за різними даними, від 10 до 20 тисяч поляків.

 

Об’єкт 2. Старий дерев’яний хрест-фігура

Відстань від об’єкту 1 – 2 км

GPS координати: 50.90156, 25.62275

Традиція встановлення пам'ятних знаків, в тому числі дерев’яних хрестів на роздоріжжях, при в'їздах до населених пунктів та на помітних місцях, є досить давньою. Встановлюючи хрести чи фігури, люди увіковічнювали згадки про певні історичні чи життєві події. На в’їзді в село та на роздоріжжях хрести ставили для захисту, як обереги. Часом хрести ставили на могилах самогубців чи тих, хто загинув наглою смертю з метою нейтралізації негативної енергетики. З фігурами пов’язано багато переказів і легенд, що вони відводять хвороби, перетворюють людей на перевертнів, допомагають завагітніти тощо. Віруваннями в те, що хрести мають якісь магічні властивості, дослідники пояснюють їх прикрашання кольоровими стрічками, рушниками, фартушками і хустками – це ніби дари. У давніші часи на хрестах біля доріг заввишки п’ять і більше метрів вішали тільки рушники, які заборонено було знімати.


 

Об’єкт 3. Перехрестя доріг/пам’ятний знак-вказівник урочищ

Відстань від об’єкту 2 – 1,5 км

GPS координати: 50.90115, 25.64387

Напередодні II Світової війни в цій місцевості було декілька сіл та колоній (колонія Юзефин, Добра та інші), де переважно жили євреї, німці та поляки. Під час війни, наприкінці серпня 1943 року, тут відбувся великий бій між двома погано навченими сотнями УПА та мало озброєними жителями навколишніх сіл з одного боку та загонами польської плацувки Армії Крайової с. Пшебраже і покликаними на допомогу червоними партизанами з іншого боку. Чимало упівців та мобілізованих місцевих добровольців загинуло, точна кількість та місця їх поховання невідомі. У 2015 році було встановлено пам’ятний вказівник про місцезнаходження історичних урочищ, а 31 серпня 2018 року встановлено гранітну меморіальну експозицію до 75-річчя цих трагічних подій.  

Стаття Степана Войчика про колонію Юзефин

 

Об’єкт 4. Урочище Добра та боброві загати

Відстань від об’єкта 3 – 1,8 км

GPS координати: 50.9011, 25.65896

Одна з колоній в якій жили переважно німці та поляки. Після війни у вцілілі оселі переселились сім’ї з Забужжя. Впродовж наступних 50-ти років у зв’язку з відсутністю твердого дорожнього покриття, всі жителі переселились в сусідні села або ж виїхали до міст. На початку XXI ст. в урочищі Добра залишалось лише 3 хати. На даний час місцеві використовують пусті поля як велике пасовище. В урочищі знаходяться декілька великих бобрових загат на малих річках та меліоративних каналах, де рівень води змінюється. Така споруда дозволяє тримати входи в оселі під водою. Створюючи свої загати, бобри беруть участь у появі нових заболочених територій, навколо яких із часом розростається рослинність, з’являються нові оселища для водно-болотяних видів птахів.


 

Об’єкт 5. Урочище Софіївка (Трохимбрід)

Відстань від об’єкта 4 – 5,8 км

GPS координати: 50.92724, 25.70135

Софіївка (Трохимбрід) — єврейське містечко, яке існувало на Західній Україні з кінця XVIII століття до 1942 року. Було розташоване в 30 кілометрах на північний-схід від Луцька. Коли нацисти окупували Україну, вони створили в Трохимброді гетто, куди звезли євреїв з сусідніх міст і сіл. Гетто було ліквідовано нацистами в серпні та вересні 1942 року. Знищено понад 5 тисяч мешканці, втекти вдалося лише декільком десяткам людей. Їм допомогли партизани із сусіднього села Клубочин. За допомогу цим партизанам і євреям, німці і поліцаї розстріляли 137 жителів села Клубочин. Сам Трохимбрід був повністю спалений і зараз на цьому місці залишився тільки ліс та поле. Лише кільком місцевим жителям вдалося заховатись та втекти. Наразі на місці Трохимброду великий пустир серед величезного лісового масиву. Зараз там не лишилось абсолютно нічого, хоча колись у містечку була бруківка і 7 синагог. Серед поля - лише пам'ятники загиблим.

Додаткова краєзнавча інформація:

Трохимбрід – втрачене місто

Об’єкт 6. Величезний старий дуб

Відстань від об’єкту 5 – 2,8 км

GPS координати: 50.91181, 25.73122

Серед священних дерев слов’ян та балтів найпочесніше місце займає дуб. Недаремно його вважали царем дерев. Це величне дерево вважалось святим деревом, сакральним житлом бога блискавок Перуна. Дубові гаї і навіть цілі ліси оголошувалися священними, що допомогло врятувати їх від вирубування. У них панувала абсолютна заповідність, і охоронний режим у них був суворіший, ніж у сучасних природних заповідників. Це був священний простір, вільний від змін, привнесених зі сторони людини. Найстаріший дуб у лісі вважали місцем перебування божества. Довкола дуба викладали жертовний хліб та м’ясо. Важливим елементом були стріли, які встромляли в землю навколо священного дуба – жертва у формі зброї мала місце під час клятви, її також приносили до ніг ідола Перуна.

Об’єкт 7. Давньоруське городище та вікові дуби

Відстань від об’єкту – 3,8 км

GPS координати: 50.88987, 25.75819

В селі Городище Ківерцівського району зростають три дуби-велетні. Могутні дерева ростуть на залишках давньоруського городища (пам’ятки археології ХІ-XII ст.), яке знаходиться на південній околиці села. У 50-60-х роках минулого століття городище було частково зруйновано (північну частину розібрали на будівництво доріг, будинків). Периметр біля 200 метрів, середня висота приблизно 4 метри.

Дуби віком близько 400-800 років, діаметрами 1,7 м, 1,6 м, 2,1 м, висотою 30-35 м та обхватом стовбурів 6,4 м, 5,4 м і 7,0 м відповідно. За рішенням Волинського облвиконкому у 1991 році утворена ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Городищенські дуби». Перші два дуба зростають поряд на найбільш збереженій частині валу.

Найстаріший з них почав суховершинити, але має задовільний стан. Другий дуб знаходиться в незадовільному стані, так як вершина його сильно всихає та проглядаються прикореневі дупла від пошкоджень стовбурової гнилі (хоча зберігає зелену крону). Третій дуб зростає з протилежної сторони валу, навпроти перших двох. Він знаходиться в задовільному стані, хоча росте на господарському дворі приватної садиби, дерев’яні господарські будівлі примикають до самого дуба. Поряд, на обійсті, росте також старезна груша.

Додаткова краєзнавча інформація:

Вікові дуби в селі Городище

Завершення – автобусна зупинка в центрі с. Городище

GPS координати: 50.89383, 25.75296

З с. Городище до Луцька можна доїхати на рейсовому автобусі о 7:15, 12:55, 18:40 (інформація з сайту http://www.vopas.com.ua на 2018 р.).

 

Маршрут розробив - Нечипорук Максим, провідний фахівець з рекреації, відділу еколого-освітньої та рекреаційної роботи Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща».

Технічна підтримка та редагування: Грицюк Юлія.

У розробці присутні текстові та фотоматеріали взяті із відкритих джерел мережі Інтернет та власні матеріали автора.

 

Увага! Використання даного маршруту з комерційною метою необхідно узгоджувати з адміністрацією Ківерцівського НПП «Цуманська пуща».

Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща»

Юридична адреса: 45200, Волинська обл., м. Ківерці, вул. Незалежності, 20.

Фактична адреса: 45200, Волинська обл., м. Ківерці, вул. Незалежності, 18.

Телефон: +380-33-65-403-33.

Офіційний e-mail: nppkiv.tsumanpushcha@ukr.net

Сайт парку: knpp.com.ua

e-mail: kivertsi.npp@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/npptsumanДогори