Одноденний піший маршрут "З Богуславки до Лопатня"


Одноденний піший маршрут «З Богуславки до Лопатня»

Загальна інформація

Одноденний піший маршрут «З Богуславки до Лопатня» пролягає по насипній лісовій дорозі серед заболочених ділянок лісу. Раніше тут була прокладена вузькоколійна залізниця, по якій вивозили деревину в Цумань та Клевань. Протяжність основного маршруту – 10 км, додаткового – 3 км. Покриття – грунтове, складність – проста, однак не рекомендується під час дощів. Основні пункти маршруту: урочище Богуславка – рекреаційний пункт та дуб із вигорілою серцевиною – насип колишньої вузькоколійної залізниці – болото та мостик на лісовій річці Млинок – Музей волинського лісу в урочищі Лопатень.​

Маршрут

Початок – ставок в урочищі Богуславка

Об’єкт 1. Урочище Богуславка

Об’єкт 2. Рекреаційний пункт та дуб із вигорілою серцевиною

Об’єкт 3. Віковий дуб на станції Богуславка

Об’єкт 4. Насип колишньої вузькоколійної дороги

Об’єкт 5. Заплава р. Богуславка

Об’єкт 6. Болото та дерев’яний мостик на лісовій річці Млинок

Об’єкт 7. Музей волинського лісу в урочищі Лопатень

Завершення маршруту – зупинка Лопатень

Додаткові об’єкти

Об’єкт 8. Дві вікові ялини

Об’єкт 9. Лопатенський ставок

Об’єкт 10. Лопатенські вікові дуби

Завершення – автобусна зупинка «Лопатень»

 

Об’єкт 1. Урочище Богуславка

GPS координати: 50.91657, 25.88248

Ставки в урочищі Богуславка – одне з найкращих місць для спостереження за птахами. Найчастіше трапляються пірникоза велика, лебідь шипун, крижень, попелюх, гуска сіра, чапля сіра, чепура велика, лунь очеретяний, канюк. Також можна спостерігати орлана білохвостого, який занесений до Червоної книги України.

Ставки утворені на місці видобутку торфу. Поруч знаходились однойменне поселення та склозавод-гута князів Радзивіллів та їх мисливський будиночок. Все це було зруйновано під час Першої світової війни в 1915 – 1916 рр., коли по цій місцевості проходила лінія фронту, яка розділяла Цуманську пущу навпіл.

Інформація про урочище Богуславка


 

Об’єкт 2. Рекреаційний пункт та дуб із вигорілою серцевиною

Відстань від об’єкту 1 до об’єкту 2 – 1,3 км.

GPS координати: 50.91068, 25.87863

Неподалік від ставків лісова дорога веде до місця, де була станція вузькоколійки. Тут у старому ялиннику знаходиться затишне місце для відпочинку (бесідка та кострище). Зовсім поруч є живий великий дуб з практично повністю вигорілою серцевиною.

 

Об’єкт 3. Віковий дуб на станції Богуславка

Відстань від об’єкту 2 до об’єкту 3 – 0,27 км

GPS координати: 50.91212, 25.87632

За 100 метрів від рекреаційного пункту знаходиться галявина на якій колись розташовувалась станція вузькоколійної залізниці «Богуславка». На північній межі галявини росте ще один віковий дуб (понад 300 років), неподалік прихована криничка, яку називають «повстанською». Тут часто можна побачити лежанки козуль та оленів.

 

Об’єкт 4. Насип колишньої вузькоколійної дороги

Відстань від початку об’єкту 2 до кінця – 6,5 км.

GPS координати: початок 50.91048, 25.87675 – кінець 50.95108, 25.82309

Восьмикілометрова пряма насипна дорога, яка починається обабіч дуба з вигорілою серцевиною – це все, що залишилось від колишньої лінії вузькоколійної залізниці, побудованої серед заболоченої території. Гілка залізниці проходила від Клеваня через Богуславку до урочища Лопатень, де знаходився мисливський будиночок Радзивилів. На ділянці маршруту було дві станції – «Богуславка» та «Забуж’є».

Мережа вузькоколійок на початок ХХ ст. покривала всю територію пущі. Це були і воєнно-польові гілки австро-угорської армії в Першу світову (для постачання фронту), і лісовозні колії. Залізниця, що проходила через Богуславку - це саме лісовозна гілка. Ймовірно, що вона обслуговувала і гуту (склозавод Радзивіллів).

 

Об’єкт 5. Заплава р. Богуславка

Відстань від об’єкту 2 до об’єкту 5 – 1,2 км

GPS координати: 50.91612, 25.86494

Заболочена заплава невеликої лісової річки Богуславка. Тут вузькоколійна дорога дуже вузька і необхідно переступити через рівчак. Відразу з цього місця на річці починаються ряд штучних ставків, які було видно на початку маршруту.

 

Об’єкт 6. Болото та дерев’яний мостик на лісовій річці Млинок

Відстань від об’єкту 2 до об’єкту 4 – 5,7 км.

GPS координати: 50.94436, 25.82557

Лісове болото – затишне місце, де зустрічаються качки, гуси, лиски, журавлі, кулики, чаплі та інші птахи. Це зручне місце відпочинку для птахів під час міграцій, а також для виведення потомства. Лісова річка із заболоченими берегами – улюблене місце поселення бобрів, які перегороджують русло річки греблями. Варто відзначити естетичну цінність лісових боліт, особливо для фотографування пейзажів та спостереження за птахами (birdwatching). На дорозі зберігся дерев’яний міст часів Радянського союзу.

Річка Млинок за селом Берестяни зливається з іншою малою річкою Стрипою і разом впадають у Кормин.

 

Об’єкт 7. Музей волинського лісу в урочищі Лопатень

Відстань від об’єкту 6 до об’єкту 7 – 2,5 км

GPS координати: 50.95771, 25.80589

У музеї розміщена експозиція з історії волинського лісового господарства й мисливства, починаючи від часів княжої доби до сьогодення. Доповненням до текстових матеріалів музею є унікальні й рідкісні речові експонати, серед яких – старий інструмент лісівників, вивіски лісництв, дореволюційний нагрудний знак „сторожів лісу”, давні мисливські трофеї і реліквії, а також численні документи і фотоілюстрації. Поруч із музеєм відтворено дерев’яний будиночок-гаївка лісника, що є точною копією такого службового приміщення ХІХ століття.

Крім того, відвідувачі й туристи можуть довідатись про місцевий ліс, його флору й фауну, заповідні місця. Для них тут облаштовано екологічну стежку та спеціально обладнано куточок для відпочинку. Для школярів створений навчальний клас під відкритим небом із еколого-освітніми стендами.

 

Додаткові об’єкти

Об’єкт 8. Дві вікові ялини

Відстань від об’єкту 7 до об’єкту 8 – 1,2 км

GPS координати: 50.96276, 25.80649

Поряд з будівлею Партизанського лісництва збереглися дві вікові ялини (окружність стовбурів 318 та 330 см відповідно), очевидно посаджені ще за часів князів Радзивіллів, коли у них тут знаходився мисливський будинок.

Саме сюди вела гілка вузькоколійної залізниці від Клевані, побудована в кінці XIX ст. і використовувалась для перевезення лісу.

 

Об’єкт 9. Лопатенський ставок

Відстань від об’єкту 8 до об’єкту 9 – 0,9 км

GPS координати: 50.96778, 25.80567

Ставок в урочищі Лопатень. Чудове місце для спостереження за птахами. На березі знаходиться бесідка і заходом у воду.

 

Об’єкт 10. Лопатенські вікові дуби

Відстань від об’єкту 8 до об’єкту 10 – 0,7 км.

GPS координати: 50.96767, 25.81066

В урочищі Лопатень знаходиться цінний лісовий масив дубових деревостанів віком до 160 років, з домішком березових, вільхових і ялинових насаджень. Перед в’їздом у ліс зліва знаходиться великий окремостоячий дуб (окружність стовбура понад 4 м), на межі лісу інші вікові дуби (окружність 398 см)

 

Закінчення маршруту – автобусна зупинка Лопатень

 Догори