Урочище Богуславка


Одне з цікавих місць Цуманської пущі – урочище Богуславка, по дорозі між селищем Цумань та селом Берестяни Ківерцівского р-ну Волинської області.
Назва урочища походить від назви села Богуславка. Зараз такого населеного пункту не існує, але на старих картах початку ХХ ст. воно позначене, а поряд - гута (склозавод) литовсько-польських магнатів Радзивилів. Ймовірно, Богуславка названа в честь одного з князів Радзивилів, в роду яких було декілька осіб з іменем Богуслав.

Неподалік села колись була колія вузькоколійної залізниці, де розташовувалась залізнична станція «Богуславка». Гілка залізниці проходила від Клеваня через Богуславку до урочища Лопатень, де знаходився мисливський будиночок Радзивилів. Мережа вузькоколійок на початку ХХ ст покривала всю територію пущі. Це були і воєнно-польові гілки австро-угорської армії в першу світову (для постачання фронту), і лісовозні колії. 
Залізниця, що проходила через Богуславку - це саме лісовозна гілка. Ймовірно, що ця залізниця обслуговувала і гуту (склозавод Радзивилів). З історичних джерел можна довідатись, що завод був побудований у 1888 році. Подейкують, що на заводі працювало чимало людей (навіть вказують цифру до 1000 робітників). Це був великий комплекс з багатьма спорудами, печами тощо. Продукцію високої якості відправляли навіть в Європу. Зараз на місці гути пустка, лише цеглини, де-не-де ями, та багато різнобарвних скелець серед піщаного ґрунту, свідчать про колишнє виробництво.


Неподалік місця, де була станція, є велетенський дуб з вигорілою серцевиною. За сотню метрів – прихована криничка, яку називають «повстанською». В першу світову в 1915 році по цій місцевості проходила лінія фронту, яка розділяла Цуманську пущу навпіл ( по лінії Чорниж – Берестяни – Богуславка – Цумань). На сліди подій столітньої давнини ще й досі можна потрапити в лісі – це ями від бліндажів, траншеї, що тягнуться на кілометри. Гута потрапила під артилерійський обстріл і була зруйнована, можливо саме під час бойових дій Луцького (Брусилівського) прориву 1916 року. Неподалік ставків в урочищі Богуславка є пам’ятник-хрест на захороненні часів першої світової. По неперевіреній інформації, захоронення було поряд з польовим шпиталем. В радянські часи в заплаві річки Кормин в урочищі Богуславка облаштували стави. 


На мальовничих ставках гніздяться водоплавні птахи. Чимало перелітних рідкісних видів можна побачити на плесі, особливо на прольоті восени, наприклад, чернь білоока, лелека чорний, гоголь та інші. На ставах зустрічається видра річкова – рідкісний вид, занесений до Червоної книги України та Європейського Червоного списку. В цій місцевості знаходиться ботанічна пам'ятка природи місцевого значення "Богуславський ялинник" - ділянка високобонітетного насадження ялини європейської віком понад 70 років , висаждена князем Радзивілом. Зустрічаються там і поодинокі модрини.

Посилання: http://facebook.com/npptsuman/posts/2414690645422027

Посилання на фотоальбом: http://facebook.com/pg/npptsuman/photos/?tab=album&album_id=2107496122808149 



Догори